AjaluguJaak Nõmmsalu alustas 1990.a. üksinda Tartu Tootjate Liidu koosseisus tehnika toomist Venemaalt agrobaasidest, mis algselt realiseeriti veel eksisteerinud kolhoosidele ja sovhoosidele.Tehnika müügikohaks oli Luunja sovhoosi tehnika parkimisplats. Peatselt lisandusid ostjate ringi uustalunikud ja kodumajapidamised. Nende tarvis hakati väiketehnikat valmistama endistes Eesti, Läti, Leedu Põllumajandustehnika ettevõtete baasil tekkinud erafirmades, millede vahendajaks hakkasime.
 
1992.a. ostsime endise Luunja sovhoosi valmimata kartulihoidla, kuhu ehitasime kaupluse ja alustasime ka põllumajandusmasinate varuosade müügiga. 1994.a. müüsime 120 T-25 traktorit, lisaks 50 MTZ ja T-40 tüüpi masinat.

Peagi tekkis põllumeestel vajadus tootlikumate ja parema kvaliteediga tehnika järele. Ühenduse firmaga  New Holland saime saksa põllumajandusministeeriumi kaudu, kes otsis saksa masinatele Eestis turgu, olid meid aga ka New Hollandiga nõus kokku viima. New Hollandi valisime, kuna meie praegune juhatuse esimees Mait Nõmmsalu oli Saksamaa taludes praktikal olles nende masinatega juba lähemalt tutvunud. 1996. aasta mais sõlmiti meiega koostööleping. New Hollandi esindajad ei tulnud ka mitte tühjade kätega - Itaalia saatkonnast eraldati miljon eesti krooni esimesele 20-le New Hollandi masina ostjale.

New Hollandi traktoreid  sai esmakordselt Eestis näha 1996. aastal Agri messil Esimeseks ostjaks oli 1996. a. Madis Ajaots (Aasta Põllumees 2010). Kui 1996.a müüsime ainult 3 New Hollandi traktorit, siis 1997.a. 16 ja 1998.a. juba 20. Järgnes Vene kriis ja müük langes 5-le New Hollandi masinale aastas. Alates 2000.aastast algas kiire tõus ja 2008. aastal leidis omaniku 81 traktorit ja 58 kombaini. 11  suurklienti on ostnud meilt üle kümne New Hollandi masina, enim AS Tartu Agro ja  AS Sadala Agro.

Järkjärgult alustasime koostööd teiste põllumajandusmasinaid tootvate firmadega ja praegu müüme kõiki masinaid, mida taimekasvatajad vajavad. Masinate müügi osas teeme koostööd rohkem kui 20 firmaga, neile lisanduvad veel lisaseadmeid ja varuosi tootvad firmad.

2003.a. valmis meil uus esindus Tartu linna piiril, kus on igati ajakohased ruumid, nii müügitööks kui ka hoolduseks ja remondiks. 2008. avasime esinduse Pärnu lähedal Nurme Tehnopargis, Lemmetsa külas, Audru vallas. 2010.a. lisandus esindus Mäos, Paide vald, Järvamaa.

Käesoleval ajal esindavad meid veel edasimüüjad OÜ Rodnas Kehtnas ja OÜ Lemar Auto Viru-Nigulas, Tegeledes nii müügi kui ka teenendusega.


Tatoli AS © 2015 Lohkva küla, Luunja vald, Tartumaa, Eesti